עסק שכדאי לפתוח בשנת 2022

אנשים רבים רוצים לבטא ולהגשים את עצמם בתור עצמאיים, ובמיוחד בעידן הקורונה המלווה את עולם העבודה בחוסר ודאות. עם זאת, רגע לפני שמקימים עסק עצמאי, שוכרים משרד או חנות לשם כך ומשקיעים כסף ומשאבים רבים, חשוב להבין מה נדרש מכם לעשות לפני, לאילו עסקים יש סיכוי גבוה להצליח ולאילו פחות, ולמעשה להיות בקיאים בזירה הזו ובכל המידע החשוב בתחום. על כל אלה ועוד – במאמר הבא.

מתחילים בהגדרת העסק ובהצבת המטרות כעוסקים עצמאיים

הגדרת העסק ומטרותיו היא הצעד הראשון בפתיחת עסק עצמאי חדש. בחירת סוג העסק והגדרתו תעזור לכם להבין האם העסק רווחי, מהם סיכויי ההצלחה שלו והאם למעשה כדאי לפתוח אותו. לפני שמקימים את העסק יש להתחשב בהיצע הקיים בשוק בתחום שבו רוצים להקים את העסק, מה היכולת לעמוד בו ובניהול שלו והאם כדאי להשקיע לאור התחרות הקיימת בשוק. לאחר שמבינים את הזירה הרלוונטית ובקיאים בה, יש להגדיר את הייחוד של העסק ואת נקודת הבידול שלו מעסקים אחרים בתחום, כדי שיהיה זה עסק רווחי ומוצלח בסופו של דבר.

אילו עסקים באמת כדאי לפתוח בישראל ב-2022?

  • כתיבת תוכן – כתיבת תוכן היא תחום שהביקוש אליו נמצא בעלייה מתמדת, בעיקר לאור הביקוש העולה וההבנה כי תוכן איכותי הוא המפתח להצלחה (ובייחוד אונליין). אם אתם אוהבים לכתוב ולהתנסח באופן ברור וללא שגיאות, תוכלו לכתוב תוכן לאתרים שונים במגוון נושאים ותחומים, לנהל תוכן עבור בלוג, לכתוב תוכן לעסקים ברשתות חברתיות, לכתוב מאמרים וניוזלטרים, כתבות תדמית, סקירות והמלצות, ועוד.
  • הפקת אירועים – בתקופת הקורונה, עולם האירועים עבר שינויים, וזוגות רבים או משפחות שמבקשות להפיק אירוע, צריכות מפיקי אירועים שיידעו איך להתאים את עצמם לעידן הנוכחי. עם הכשרה קצרה, תוכלו להפוך למפיקי אירועים במשרה מלאה עם ביקוש רב לעבודה.
  • דיגיטל – בתחום הדיגיטל יש המון דברים שאפשר לעשות כעצמאיים: קידום אתרים אורגני או ממומן, בניית אתרים, ועוד. תחומים אלו ידרשו מכם מעט הכשרה וידע בתחום כדי להצליח ולהעניק שירות טוב, אבל לאחר מכן תוכלו להתפרנס באופן מכובד מהתחום הזה.
  • עיצוב פנים – עיצוב הפנים ואדריכלות דורש הכשרה בתחום, אבל מדובר באחד התחומים המבוקשים ביותר בארץ בשנים האחרונות בגלל העלייה בביקוש להלבשה של דירות ועיצובן. מדובר בהכשרה לא מאוד ארוכה, ואחריה תוכלו לעצב בתים יפהפיים בעצמכם.
  • טיפוח ויופי – לק (ובמיוחד הכוכב העולה של התחום – לק ג'ל), עיצוב שיער, קוסמטיקה, טיפולי פנים, הסרת שיער (בכל השיטות) ועוד – תעבוד לכל מי שיש לו או לה חוש אסתטי ורצון ללמוד את התחום. אפשר לעבור הכשרה או קורס בנושא שלרוב לא ארוכה במיוחד, לפרסם את עצמכם ולהתחיל לעבוד. בתחום כזה אפשר להקים קליניקה בכל מקום וגם בבית, כך שתוכלו להתאים את סביבת העבודה לצרכים שלכם.
  • ייעוץ פיננסי – אם אתם חזקים במספרים, ייעוץ פיננסי יכול להיות העסק המושלם בשבילכם. תצטרכו ללמוד את התחום שבו תרצו לתת ייעוץ, אך לאחר מכן תוכלו לפתוח עסק משלכם בתחום וגם לעבוד כשכירים במקרה הצורך.

מי יכול לעזור לכם להקים את העסק שלכם?

הצעדים הראשונים שלכם יהיו מול מוסדות המדינה – מס הכנסה, מע"מ וביטוח לאומי. שאחר שתשלימו את הליך פתיחת התיק שלכם, תצטרכו לבנות את מערך העסק על פי אופי העסק והצרכים שלכם. במקרים רבים תצטרכו תוכנות המותאמות לעסק שלכם, תוכנות לניהול משאבים או לקוחות, גיוס עובדים, רכישה או השכרה של ציוד ועוד. בכל אלו יכולים לעזור לכם מומחים: קיימים גופים שיכולים לסייע לכם בתהליך מול מוסדות המדינה, וכמובן חברות שמפעילות את התוכנה או התוכנות שאתם צריכים יוכלו לעזור לכם בהטמעת המערכת ובניהולה. בכל תחום קיימים אנשי מקצוע שיכולים ללוות אתכם, ומומלץ לפנות אליהם כדי להתחיל את הצעדים הראשונים של העסק. לא כל עסק צריך את זה, הכל תלוי באופי העסק ובמטרות שהוא צריך למלא.

לאחר מכן, תצטרכו לחשוב איך לנהל את העסק בשוטף: מקום ניהול העסק, העסקת רואה חשבון לניהול ההוצאות וההכנסות, לנהל את המשימות שלכם ושל העובדים הנוספים, וכו'.

לסיכום

פתיחת עסק חדש יכולה להיות מרגשת ומרעננת אך לפני שנכנסים לזה חשוב להתכונן ולהבין מה תצטרכו לעשות כדי להצליח. זכרו כי העסק העצמאי שלכם יוכל לפרנס אתכם לשנים ארוכות ולסייע לכם להגשים את עצמכם, ולכן הצטיידו בסבלנות ונחישות – וצאו לדרך.

דילוג לתוכן